Polityka ochrony małoletnich

Polityka ochrony małoletnich Stowarzyszenia Port Szczecin

Działając na podstawie art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich oraz art. 7 pkt. 6 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, Zarząd Stowarzyszenia Port Szczecin zatwierdza i wprowadza do realizacji „Standardy Ochrony Małoletnich” w formie „Polityki ochrony dzieci i młodzieży”, zwanej dalej „Polityką”.

Celem Polityki Stowarzyszenia Port Szczecin jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, dbałość o ich dobro, uwzględnianie ich potrzeb oraz podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie.

Każdy członek personelu traktuje dziecko z szacunkiem, respektuje jego prawa, uwzględnia potrzeby dziecka oraz dostosowuje wymagania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i psychofizycznych dziecka, w tym do dzieci z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz niepełnosprawnościami.

Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. Personel Stowarzyszenia, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych organizacji oraz swoich kompetencji.

Bezpieczeństwo w Stowarzyszeniu Port Szczecin

Chcemy, abyście czuli się bezpiecznie, uczestnicząc w wydarzeniach i zajęciach organizowanych przez Stowarzyszenie Port Szczecin. Jeśli poczujecie się zagrożeni z jakiegokolwiek powodu, zgłoście to pracownikowi Stowarzyszenia, z którym obecnie przebywacie. Możecie porozmawiać o swoim problemie na osobności, a pracownik Stowarzyszenia postara się pomóc.

Przykłady sytuacji, w których należy zgłosić zagrożenie:

  • złośliwe uwagi innych uczestników zajęć, pracowników Stowarzyszenia lub zwiedzających,
  • komentarze dotyczące Twojego wyglądu lub zachowania,
  • zaczepki, szturchnięcia, próby bójki,
  • dotyk, który Cię nie komfortuje i którego sobie nie życzysz,
  • poczęstunek substancjami niedozwolonymi, jak alkohol, tytoń czy substancje odurzające,
  • próby komunikowania się przez Internet lub telefon (np. SMS-y, komunikatory), które Cię niepokoją,
  • agresja ze strony najbliższych,
  • propozycje spotkań poza Stowarzyszeniem.

Pamiętaj – zawsze powiedz o tym pracownikowi Stowarzyszenia. Pomożemy Ci także, gdy agresorem jest Twój rówieśnik, opiekun lub pracownik Stowarzyszenia. Twoja skarga będzie traktowana w tajemnicy, a my postaramy się pomóc.

Zasady zapewniające bezpieczne relacje z personelem Stowarzyszenia

Pracownicy Stowarzyszenia nie powinni kontaktować się z Tobą poza zajęciami ani pisać do Ciebie w mediach społecznościowych. Podczas zajęć nie mogą Cię dotykać ani zachowywać się w sposób, który Cię niekomfortuje. Jeśli coś takiego się zdarzy, zgłoś to niezwłocznie swojemu opiekunowi lub innemu pracownikowi Stowarzyszenia.

Pracownicy Stowarzyszenia powinni zachowywać szacunek w rozmowie z Tobą i każdym Twoim rówieśnikiem. W trakcie rozmowy z pracownikiem nie powinieneś czuć się oceniany ani zagrożony.

Zasady zapewniające bezpieczne relacje między młodymi ludźmi

Dbamy o to, by wszystkie młode osoby, które przebywają w Stowarzyszeniu i biorą udział w organizowanych przez nas wydarzeniach, czuły się u nas bezpiecznie. O bezpieczeństwo dbamy zarówno my, jak i Wy. Ważne jest, aby wszyscy odnosili się do siebie z szacunkiem i oferowali sobie wzajemną pomoc.

Pamiętaj, że jako uczestnik zajęć Stowarzyszenia lub zwiedzający wystawy, nie powinieneś stosować przemocy w żadnej formie, obrażać ani używać obraźliwego języka wobec innych. Nie akceptujemy gróźb, upokarzania, ani utrwalania wizerunku innych osób bez ich zgody. Nie jest także dopuszczalne udostępnianie substancji psychotropowych.

Jeśli spotka Cię nadużycie ze strony rówieśników, zgłoś to natychmiast pracownikowi Stowarzyszenia. Zapewnimy Ci bezpieczeństwo i pomożemy w rozwiązaniu sytuacji.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

W trakcie zajęć edukacyjnych oraz zwiedzania wystaw nie zapewniamy dostępu do Internetu za pośrednictwem Wi-Fi. Wiemy jednak, że wielu młodych ludzi korzysta z Internetu za pomocą smartfonów i innych urządzeń. Proponujemy, abyś spróbował uczestniczyć w wydarzeniu bez używania telefonu. Odbiór sztuki i zajęć bez telefonu jest zupełnie inny i może dać Ci nowe doświadczenia.

Pamiętaj, aby zachować ostrożność w Internecie, szczególnie przy korzystaniu z publicznych połączeń Wi-Fi i niechronionych haseł. Dbaj o bezpieczeństwo w sieci.

Zasady ochrony wizerunku

W Stowarzyszeniu Port Szczecin utrwalamy wizerunek młodych osób wyłącznie w celach promujących nasze działania kulturalne. Nie będziemy rozpowszechniać Twojego wizerunku bez zgody Twoich opiekunów. Taką zgodę uzyskujemy przed rozpoczęciem zajęć. Jeśli nie wyrażasz zgody na rozpowszechnianie swojego wizerunku, mimo że Twoi opiekunowie wyrazili zgodę, poinformuj nas o tym.

Twój wizerunek przetwarzamy zgodnie z RODO. Szczegółowe zasady przetwarzania Twoich danych i wizerunku zostały przekazane Twojemu opiekunowi w klauzuli informacyjnej, którą podpisał przed rozpoczęciem zajęć. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na ten temat, skontaktuj się z nami.

Procedura reagowania na zgłoszenia

W każdej chwili możesz zgłosić pracownikowi Stowarzyszenia, że doświadczyłeś lub doświadczasz jakiejkolwiek formy krzywdzenia. Na pewno udzielimy Ci pomocy.

Jeśli uzyskamy informację o możliwym krzywdzeniu, pracownik Stowarzyszenia zapewni Ci bezpieczną przestrzeń do rozmowy, a jeśli sytuacja miała miejsce podczas zajęć – oddzieli Cię od agresora. Pracownik przeprowadzi rozmowę, aby ustalić okoliczności, sporządzi notatkę i podejmie odpowiednie kroki pomocy. Twoja skarga będzie traktowana w tajemnicy.

Jeśli nie czujesz się komfortowo, zgłaszając sprawę pracownikowi, masz również możliwość skontaktowania się z telefonami zaufania:

  • Dziecięcy Telefon Zaufania: 0 800 12 12 12
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111 lub 800 100 100
  • Policja: 997