Siła kobiecej opowieści

Zapraszamy na dwa cykle warsztatów dla kobiet pt. „Siła kobiecej opowieści” w Szczecinie (MPB Filia nr 7 w Szczecinie) i Berlinie (SprachCafe Polnisch II Filia). Będzie to wyjątkowa edycja spotkań, ponieważ równolegle będą prowadzone grupy warsztatowe w obu tych miastach, a na koniec przewidziane jest wspólne spotkanie online.

Punktem wyjścia do warsztatów są: szeroko pojęta kobiecość, współczesne spojrzenie na płeć kulturową i nurt herstory w literaturze. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania: Czym dzisiaj jest „literatura kobieca”? Jakie znaczenie ma płeć w procesie pisania, postrzegania, komunikowania? Czy istnieje coś takiego jak „kobiecy język”? O czym jest opowieść? Gdzie tkwi jej siła? Dodatkowo ze względu na transgraniczny charakter spotkań będziemy zastanawiać się nad szeroko pojętymi granicami: ich wyznaczaniem, obronie, przesuwaniu.

Warsztaty poprowadzi Beata Zuzanna Borawska, która jest autorką książki pt. „Sama siebie nie pamiętam”, w której m. in. porusza tematy pamięci, cielesności, podziału na to co męskie i kobiece. Pomysł na warsztaty zrodził się właśnie podczas jednego ze spotkań autorskich promujących książkę. Wiele kobiet wówczas mówiło o braku przestrzeni na „rozmowy” o kobiecych tematach tabu.

Uczestniczki podejmą próbę stworzenia własnego tekstu literackiego. Podczas zajęć praktycznych wykorzystywane będą m. in.: elementy tańca/ruchu, ćwiczenia oddechowe, praca z lusterkiem. Pracować będziemy w grupie, w parach oraz indywidualnie.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy przesłać mailowo na adres – beata.zuzanna.borawska@gmail.com –  w tytule wpisując miasto Szczecin lub Berlin. Liczba miejsc ograniczona (grupy 12 osobowe).

Filia nr 7 MBP w Szczecinie (plac Matki Teresy 8), terminy spotkań: 3, 10, 17 (wtorki) października, w godz. 17.00-20.00.

SprachCafe Polnisch II Filia (Gotenstrasse 45-koło Südkreuz w Berlinie), terminy spotkań: 4, 11, 18 (środy) października, w godz. 17.00-20.00. Warsztaty będą prowadzone w języku polskim.

 

Organizator: Stowarzyszenie Port Szczecin

Współorganizatorka: Beata Zuzanna Borawska
Partnerzy: SprachCafe Polnisch, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Partner finansowy: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej